Lai radītu labvēlīgākus izaugsmes apstākļus ģimenes lauksaimniecībām, kā arī cehiem, kas nodarbojas ar dzīvnieku izcelsmes produkcijas pārstrādi, Latvijā lauksaimniecības nozares mērķa programmas ietvaros daudzas finanšu organizācijas ir izveidojušas īpašu kreditēšanas programmu.
Lauksaimnieku kreditēšanas programmas ir iespēja sniegt lauksaimniekiem zemas aizdevumu procentu likmes. Atviegloti nosacījumi ļauj piedāvāt ražotās produkcijas apjoma palielināšanu (piens, gaļa, graudi, rapšu eļļa).
Turklāt saimniecībās jāizaug noteiktam skaitam mājlopu un mājputnu. Ir gaidāms, ka dzīves līmenis Latvijas Republikas lauku apvidū un strādājošo pilsoņu skaits strauji pieaugs.
Investīciju kredīti lauksaimniekiem Latvijā
Lauksaimnieku kreditēšanas investīcijas Latvijas Republikā ir mērķētas uz dažādu veidu uzņēmējdarbības projektu veiksmīgu attīstību lauksaimniecības nozarē. Bankas un kredītu organizācijas piedāvā finanšu produktus, kas palīdz organizēt lauksaimniecības komercdarbību no sākuma.
Vēl Latvijas lauksaimniekiem tiek piešķirti kredīti augstu tehnoloģisko iekārtu, smago tehnikas vienību iegādei, jaunlopu turēšanai, sēklām, izejvielām utt.
Kā noformēt kredītu zemniekiem?
Konkrētā kreditēšanas produkta noformēšana tiek veikta vairākos posmos:
- Jūs sagatavojat pieprasīto dokumentu paketi un noformējat pieteikumu naudas līdzekļu saņemšanai.
- Pēc pieteikuma saņemšanas tiek pārbaudīta aizņēmēja uzticamība un maksātspēja.
- Ja pieteikums tiks apstiprināts, dokumenti tiks nosūtīti izskatīšanai Latvijas Republikas Zemkopības ministrijai.
- Pieteikums tiek saskaņots 1–2 dienu laikā.
- Kad pieteikums ir apstiprināts, tiek parakstīts kredīta līgums.
Mums ir tiesības pārrēķināt atvieglojumu likmes lauksaimnieku finansēšanai šādos gadījumos:
- aizņemto naudas līdzekļu nelietderīga izmantošana;
- aizņēmējs neatbilst zemnieku saimniecību finansēšanas nosacījumiem;
- kredīta un procentu atmaksas grafiks tiek sistemātiski pārkāpts.
Kādi dokumenti ir nepieciešami lauksaimnieku kredīta saņemšanai Latvijā?
Nav atsevišķa lauksaimniecības programmas ietvaros izsniegtajam kredītam nepieciešamo dokumentu saraksta iesniegšanai bankā. Katra finanšu organizācija patstāvīgi nosaka šo sarakstu. Praksē ir standarta dokumentu saraksts:
- Pieteikums ar zemnieku saimniecības, lopkopības kompleksa utt. īpašnieka parakstu un zīmogu.
- Ziņas par projekta mērķi, kā dēļ tiek ņemts kredīts, kā arī informācija par pieteicēju.
- Juridiskie dokumenti, kas apliecina zemnieku saimniecības esamību.
- Vēlamā summa, periods, kura laikā tiek plānota kredītsaistību atmaksa, un aizdevuma nodrošinājuma veidi.
- Finanšu daļa, ko veido biznesa plāns, līgumu kopijas, kas ir kredīta saņemšanas pamatā, produkcijas noieta līgumu kopijas ar apjomu un cenu norādi, finanšu dati par galvotāju.
- Citi dokumenti, piemēram, līgumi par jau ņemtiem kredītiem.
Ja nepieciešams, sarakstā var tikt iekļauti dokumenti, kas apliecina darbības veikšanas tiesības, izziņa, kas ataino štata darbinieku skaitu, dokumentus, kas apliecina ķīlā esošo objektu īpašumtiesības.
Atvieglojumu kredīta noformēšanas veidi lauksaimniekiem
Valsts iestādes regulē virzienus, kādiem tiek izsniegts kredīts, pieteicēju kategorijas un procentu likmi. Banku iestādes patstāvīgi nosaka:
- pirmās iemaksas apmēru;
- ķīlas nepieciešamību;
- kritērijus, atbilstoši kuriem tiek noteikta klienta maksātspēja, tostarp lauksaimnieciskās uzņēmējdarbības veikšanas pieredze, aktīvu apmērs, papildu ienākumu avoti.
Lauksaimniecības nozarē kredīti atšķiras ar izdevīgu procentu likmi. Šādu kreditēšanas programmu mērķis ir risināt nozares problēmas kopumā. Mūsu uzņēmumā Jums sniegs konsultatīvu palīdzību lauksaimnieku atvieglojumu kreditēšanas jautājumos.