Pateicoties atbalstam Latvijas zemniekiem, valsts iekšējā saimniecība iegūst jaunus ražotājus un nodrošina veiksmīgu lauksaimnieku plānveida paplašināšanos. Lauksaimnieku kreditēšana ir vērsta uz nelielu ražotņu un fermu izveidi, esošu uzņēmumu attīstību, apgrozāmo līdzekļu piesaisti un stabilitātes saglabāšanu krīzes situācijās. Īpašnieki risina aktuālos jautājumus un iegūst izaugsmes iespējas, izmantojot subsīdijas un programmas, kas paredzētas lauksaimniecības un pārtikas rūpniecības (APK) uzņēmējdarbības atbalstam.
Kredītu grupas
Lauksaimniecības un rūpniecības bizness saņem kredītu zemnieku saimniecībām Latvijā trīs kategorijās:
- Īstermiņa ieguldījumi apgrozāmajos līdzekļos, kas paredzēti periodam līdz vienam gadam, tostarp sezonāls finansējums.
- Vidēja termiņa investīcijas, kas sedz izdevumus jaunu būvju celtniecībai, tehnisko un organizatorisko procesu modernizācijai, rekonstrukcijas uzdevumiem.
- Konkursa izdevumi, papildu finanšu ieguldījumi apgrozāmajos līdzekļos aktuālajām biznesa vajadzībām.
Finansēšanas veidi
Galvenās lauksaimniecības preču ražotāju kreditēšanas programmas ir šauri mērķētas un risina konkrētus mērķus visizdevīgākajās un pieejamākajās formās.
Tehnikas nodrošināšana
Zemnieku saimniecībām un individuālajiem uzņēmējiem ir nepieciešams funkcionāls aprīkojums un savlaicīga modernizētas rūpnieciskās tehnikas ieviešana. Līzings APK jomā attiecas uz jaunām un lietotām iekārtām ar atvieglotiem tarifiem, likmēm un pusgada Eiropas starpbanku piedāvāto likmi (Euribor).
Kredīts agrobiznesam ir pieejams tehniskā aprīkojuma iegādei “gudro” projektu Lad ietvaros, kas ievieš mākslīgo intelektu lauksaimniecības projektu pārvaldībā.
Automobiļu iegāde
Komerciālās bankas finansē mazlietotus automobiļus un tehniku ideālā stāvoklī. Reģiona iekšējās politikas ekoloģiskā orientācija veicina procentu atlaides videi draudzīgām mašīnām. Svarīgs bonuss pirkumam ir KASKO cenas samazināšana, izpildot līzinga devēja noteiktos nosacījumus.
Territorijas paplašināšana
Uzņēmumi, kas nodarbojas ar primārā produkta audzēšanu — lopkopību un augu ražošanu, var saņemt lauksaimniecības kredītu Latvijā zemes gabalu iegādei ar atvieglotu finansiālo palīdzību un kredīta termiņu līdz 20 gadiem. Sistēma neprasa uzņēmumiem veikt novērtēšanas darbus, jo vērtēšanu veic pats aizdevējs. Darījumiem ar zemi zemnieki var saņemt de minimis procentu brīvdienas, kas ļauj gada laikā maksāt minimālos procentus. Lai to izdarītu, jābūt sadarbībai ar Lauku atbalsta dienestu.
Programmas ērtums slēpjas arī pirmās iemaksas neesamībā. Lauksaimniecības kredīts ļauj īstenot paplašināšanos jebkurā brīdī, kad parādās izdevīgs zemes iegādes piedāvājums.
Saimniecības uzturēšana
Lauksaimnieki var vērsties bankā, saskaroties ar grūtībām izejvielu un darba rīku iegādē. Zemnieki saņems finanses, lai pilnībā segtu aktuālos rēķinus, iegādātos degvielu un izpildītu citas saistības pret piegādātājiem. Viņi varēs atjaunot apgrozāmos līdzekļus un nodrošināt biznesa drošību kritiskos apstākļos ar saudzīgām likmēm līdz 4%.
Komunikāciju pieslēgšana
Kredīts lauksaimniecības biznesa attīstībai tiek izmantots elektrotīklu būvniecībai, pārstrādes cehu un ražošanas platību aprīkošanai ar nepārtrauktu gāzes un ūdens piegādi.
Banku kompānijas bez maksas kreditē ūdensapgādes sistēmu uzstādīšanu un aprīkojuma ierīkošanu komunikāciju darbībai. Ar aizņemtajiem līdzekļiem bez ķīlas bizness var apmaksāt darbuzņēmēju pakalpojumus, kas nodrošina uzstādīšanu, pieslēgšanu un citas operācijas.
Vides aizsardzība
Valsts atbalsta mehānisms darbojas saules paneļu uzstādīšanas ietvaros lauksaimniecības kompleksiem, kas ražo lauksaimniecības produktus. Lauksaimniecības attīstības kredīts ietver specializētu vēja turbīnu, siltuma mašīnu un citu ierīču, kas ir daļa no modernās ilgtspējīgas attīstības, apmaksu.
Atjaunojamo enerģijas avotu pieslēgšana lauksaimniecības ražošanas un pārstrādes objektos paver pieeju papildu subsīdijām un de minimis procentu samazināšanu.
Atvieglotā kreditēšana UTZ Certified ietvaros
Agrobizness, kas specializējas zemkopībā, saņem starptautisku sertifikātu, kas apliecina godīgu un atbildīgu saimniekošanu. Zīmola izsniegšana dod tiesības uz caurspīdīgiem un pieejamiem aizdevumu nosacījumiem vairumā virzienu:
● Tehnisko līdzekļu līzings.
● Kredītlīnija apgrozāmā kapitāla papildināšanai.
● Infrastruktūras izmaiņu ieviešana, tostarp aprīkojuma uzstādīšana atjaunojamās enerģijas iegūšanai.
● Zemes un nekustamā īpašuma iegāde īpašumā.
● Sezonāls finansējums.
Lauksaimniecības kredīti UTZ sertifikācijas ietvaros veicina to zemnieku saimniecību skaita pieaugumu Latvijā, kas ir draudzīgas videi. Reģionā ražotā patērētāju produkta kvalitāte ir pilnībā atkarīga no paaugstinātas lauksaimniecības ražošanas dalībnieku atbildības.
Zemnieku atbalsta kārtība
Pieteikuma nosūtīšana lauksaimniecības kreditēšanai notiek tiešsaistē. Sākumā ieteicams salīdzināt variantus un novērtēt savas preferences nosacījumos. Vietnes finlat.lv karte piedāvā banku sarakstu, kas atbilst konkrētām privātām vajadzībām. Jūs varat nosūtīt elektronisko veidlapu visiem kredītu centriem un izdarīt izvēli lēmumu saņemšanas posmā.
Dokumenti
Lauksaimnieku kreditēšanas process, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu pārstrādi un realizāciju, prasa šādu finanšu datu atklāšanu par klienta darbību:
- Pusgada kontu izraksti;
- Visu slēgto šī gada ceturkšņu operacionālais bilance.
Organizatoriskie dokumenti ietver reģistrācijas apliecības, tiesību apliecinošos dokumentus, dibināšanas dokumentus, uzņēmuma rekvizītus un kontaktinformāciju — pilnu sarakstu veido nodaļas eksperti.
Obligātie nosacījumi
● Aizdevuma saņēmējam jābūt reģistrētam kā sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, oficiāli reģistrētai zemnieku saimniecībai vai individuālajam uzņēmējam.
● Dažos gadījumos atvieglotie kredīti lauksaimniekiem prasa personisko galvojumu.
● Lauksaimniecības uzņēmuma pastāvēšana ilgāk par divpadsmit mēnešiem.
● Nepieciešamās apdrošināšanas esamība.
Noformēšanas process
- Pieteikuma nosūtīšana un lēmuma saņemšana.
- Sazināšanās ar apkalpošanas nodaļu un nosacījumu apspriešana.
- Parakstīšana tiešsaistē vai birojā.
- Finanšu pārskaitīšana uz organizācijas kontu.
Atteikuma iemesli
Lauksaimniecības produktu ražotāji nevarēs noformēt lauksaimniecības kredītu standarta gadījumos:
● Parāds pret Nodokļu dienestu.
● Viens vai vairāki maksātnespējas faktori.
● Kavēti ikmēneša pienākumi vai neizpildīti nosacījumi par iepriekšējiem un esošajiem aizdevumiem pieteikuma nosūtīšanas datumā.
Lauksaimnieku kreditēšana Latvijā ir paredzēta ražas uzlabošanai, apstrādes kvalitātes paaugstināšanai un lauksaimniecības uzņēmumu ienākumu palielināšanai. Viens no virzieniem ir jaunu tehnoloģiju ieviešana, lai samazinātu laiku un resursus, kas tiek izmantoti organizatoriskajos un ražošanas procesos. Šādā veidā investīcijas optimizē ražīgumu un izlaidi, nezaudējot produktu kvalitāti, vienlaikus palielinot apjomus.
Lai īstenotu attīstības plānus un izvēlētos finanšu partneri, veiciet aprēķinu kalkulatora lapā. Jūs noteiksiet komfortablus nosacījumus un saņemsiet oficiālus banku piedāvājumus lauksaimnieku kredītiem, kas atbilst jūsu konkrētajai situācijai.
Aizpildiet veidlapu vietnē finlat.lv — serviss palīdzēs izvēlēties piemērotus piedāvājumus un detalizētāk atklās noteikumus. Iesniedziet pieteikumu nepieciešamajai kredīta summai, un tūlīt pēc lēmuma saņemšanas jūs varēsiet parakstīt līgumu par investīciju atbalstu.